Zdravě žít: Víte, jaké chyby vám brání v úspěšném cvičení?
Pravidelně cvičit je sice základ, ale ne každý ví, jak dosáhnout vysněných výsledků. Špatné cvičení vám totiž může nejen ublížit, ale především vám pohyb pěkně otrávit. Co, jak a proč vlastně dělat, abyste nechuť proměnili v chuť a začali si pohyb užívat? Dnes se podíváme na pár jednoduchých základů, které zvládnete hravě dodržovat i vy.
Tepová frekvence a jiná čísla pro začátečníky
Makáte jako diví, ale nehubnete? Nebo se zadýcháte po pár metrech? Asi překračujete svoji tepovou frekvenci. Tepovka je moderátor toho, co vaše tělo spaluje. Když ji překročíte, začnete pálit cukry. Ty si tělo pro rychlejší náběh vezme ze svalů a vy se rychleji unavíte. A především – nehubnete. Při pohybu byste měli být schopni v pohodě mluvit. Tak i jako úplný laik poznáte, že jste pod svým maximem.
Tepovku chápete, ale stejně nehubnete? Možná jste nevychytali váš bazální metabolismus. „Bazál“ je minimální počet kalorií, které vaše tělo potřebuje v klidovém stavu. K tomu připočtěte energii spálenou pohybem a jste na hranici toho, co musíte sníst, abyste zhubli. Ale pozor. Když jíte až příliš málo, vaše tělo si každou kalorií chytře nechá na potom, protože si pamatuje, že mělo hlad. A to přesně je známý Jojo efekt.
Rychlé počty pro představu:
- Váš bazální metabolismus je 1200
- Na tréninku spálíte 350 kalorií
- Minimálně tedy musíte sníst 1550 kalorií
- Pro redukci hmotnosti ale hodnotu ani příliš nepřekračujte
Tak jo. Chci cvičit! Ale bolí mě záda…
Jojo, tohle si občas říkám taky. Jenže tenhle koloběh se spouští právě necvičením. Začněte klidně zlehka a zkuste online lekce od Harcovky. Najdete tam efektivní a rychlá cvičení, která můžete dělat i v kanceláři.
Často vám k tomu stačí jen židle. Právě pravidelným a lehkým pohybem v sobě můžete postupně vybudovat chuť se hýbat.
Pořádná makačka s návodem, jak na to
Máte chuť si dát pěkně do těla? Poraďte se nejdřív s osobním trenérem! Ten vám ukáže, jak se rychle dostat zpět do formy, a ještě vám poradí, co jíst. Přepísknout to hned na začátku není dobrý nápad a jestli ještě nemáte fyzičku, asi by vás to i odradilo. Online trénink s Radkem Hadrovským odhalí, co ve vás je. Tenhle sporťák vás prostě navede na zdravou životní cestu a namotivuje tak, že už z ní nikdy nebudete chtít sejít.
I mozek je sval aneb Propojte tělo a mysl
Potřebujete zlepšit imunitní systém nebo lépe spát? Vyzkoušejte Tai chi – meditaci v pohybu v Tai Chi resort Praha. Pravidelným cvičením dosáhnete lepší soustředěnosti a snížíte stres. A pro časté bolehlavy, ztuhlá záda a klouby to funguje jakbysmet.
Pozdravte slunce, ale nemávejte do nebes
Jóga vypadá jako jemné protahování, ale přitom to může být pěkný záhul. Při cvičení jógy totiž posilujte svaly, o kterých jste nejspíš ani nevěděli, že je máte. Přesvědčte se sami na online lekcích od studia Ganeša. Zanedlouho uvidíte tenčí nohy, vyrýsovanější bříško a pevnější ramena a hýždě. Prostě za málo peněz hodně muziky.
P.S.: Káva jako váš cvičící parťák – cože?
Asi se divíte, proč do cvičení míchám něco o kávě. I pro mě bylo překvapením, že to je účinný a dostupný pomocník před tréninkem. Nebavíme se však o kávě rozpustné s cukrem a mlékem. Pořádný nakopávač je určitě kvalitní espresso nebo ristretto. Tak si příště zkuste dát rychlé kafe a uvidíte, že váš výkon bude lepší.
Docela hračka, co? Tak šup pro činky, podložku, nebo prostě cokoliv, s čím si trochu rozpumpujete krev do žil.
A hlavně - ten pocit po tom, co se překonáte? Boží.
Marie
Benefit Plus
Doporučené články
Předplaťte si svoje novoroční předsevzetí
Rok se zase přehoupl a my vstoupili do nové kapitoly. S tím přichází klasické téma: novoroční předsevzetí. Napadlo vás využít svoje benefity k jejich splnění? Je to snadné, online a z pohodlí domova. Tak si pojďme společně odškrtat ze seznamu vše, čeho chceme dosáhnout.
Zdravě žít: První výkop aka ÚVOD
Více času „indoor“ nám dává skvělou příležitost se pustit do změny životního stylu. Tak to konečně udělejte. A tím spíš, když na celou proměnu můžete použít svůj benefitový rozpočet. Otevíráme proto novou sérii článků o zdraví, pohybu a péči o (nejen) fyzickou schránku. A co od toho vlastně čekat?