Benefit Plus - Zdravě žít: Nehubnete? Možná chybujete a jíte až příliš málo

Zdravě žít: Nehubnete? Možná chybujete a jíte až příliš málo

A zase ty diety... s blížící se plavkovou sezónou na nás začínají vykukovat zaručené tipy a triky na rychlé hubnutí a efektivní detoxy. Titulky slibují 2 kg dolů za týden a vysněnou velikost džínů za pár týdnů. Proč je to často naprostý nesmysl, jak vlastně správně hubnout a budovat svaly a jak se vyhnout Jojo efektu? S tím vám poradí dobrý nutriční terapeut.

Nechat si poradit od profesionála je totiž (hlavně pro nováčky) zcela klíčové. Hubnutí není o tom, abyste přijímali minimum kalorií a vyhýbali se výrazům jako tuk nebo cukr. Překvapivě i tyhle dvě složky jsou totiž pro správnou funkci těla důležité. Například vitamíny A, D, E a K jsou rozpustné v tucích a sladký banán před cvičením vám dodá spoustu energie.

Proč "zázračné" diety nemohou fungovat?

Většina zaručených tipů na rychlé hubnutí se zakládá na extrémním snížení kalorického příjmu. Samotná hladovka vám může vydržet pár dní a pravděpodobně skutečně slibované kilogramy shodíte dolů. Nicméně tělo je chytrý stroj a jakmile se normálně najíte, veškeré kalorie si tělo uchová na potom. Pamatuje si totiž, že trpělo nedostatkem živin, a tak se rozhodne se pojistit pro případ dalšího hladovění. A přesně to je Jojo efekt.